HIS HOLINESS

POPE FRANCIS

Bishop of Rome and Vicar of Jesus Christ,

265th Successor of St. Peter, Prince of the Apostles,

Supreme Pontiff of the Universal Church,

Primate of Italy,

Archbishop and Metropolitan of the Roman Province,

Sovereign of the State of the Vatican City.

His Holiness Pope Francis (Jorge Mario Bergoglio), Roman Pontiff, was born at Buenos Aires, Archdiocese of Buenos Aires, Argentina, 17 December 1936; entered the Society of Jesus 11 March 1958; ordained priest 13 December 1969; episcopal ordination as Archbishop of Buenos Aires 28 February 1998; created Cardinal 21 February 2001; elected Pope 13 March 2013; initiation of his ministry as Supreme Pontiff 19 March 2013.

THE HOLY SEE

HIS HOLINESS

BENEDICT XVI

Pope Emeritus

Born at Marktl am Inn, Diocese of Passau, Germany, 16 April 1927; ordained priest 29 June 1951; episcopal ordination as Archbishop of Munich and Freising, 28 May 1977; created Cardinal 27 June 1977; elected Pope 19 April 2005; initiation of his ministry as Supreme Pontiff 24 April 2005; renounced Petrine ministry on 28 February 2013.

APOSTOLIC NUNCIATURE IN CHINA

(Apost. Delegation: 1923, Apost. Internunciature: 1946, Established: 1966)

Monsignor SLADAN COSIC

Chargé d’ Affaires a.i.

1st Floor, No. 7-1, Lane 265, Section 2, Heping East Road,

Da’an District, Taipei City 10667, Taiwan (R.O.C.)

Tel: (02) 2700-6847

Fax: (02) 2755-1926

E-mail: [email protected]

Prefects Apostolic, Vicars Apostolic and Diocesan Bishops of Hong Kong

Prefects Apostolic, Vicars Apostolic and

Diocesan Bishops of Hong Kong

在一八四一年四月二十二日,羅馬天主教會把香港列為監牧區;一八七四年十一月十七日香港由監牧區晉升為代牧區;又於一九四六年四月十一日由代牧區晉升為聖統制主教區。現把本港歷任宗座監牧、宗座代牧及教區主教列名於下:

Hong Kong was established as a mission Prefecture on 22 April 1841, raised to vicariate Apostolic on 17 November 1874, and raised to Diocese on 11 April 1946. The following is the list of Prefects Apostolic, Vicars Apostolic & Diocesan Bishops of Hong Kong:

宗座監牧 Prefects Apostolic

1841-1842 若瑟神父 Theodore Joset

1842-1847 裴神父(暫代監牧)Antonio Feliciani, OFM

(Prefect Apostolic ad interim)

1847-1850 科主教(代監牧) Theodore Augustin Forcade, MEP

(Pro-Prefect Apostolic)

1850-1855 裴神父(暫代監牧)Antonio Feliciani, OFM

(Prefect Apostolic ad interim)

1855-1867 盎神父 Luigi Ambrosi

1867-1868 高神父(代監牧) Giovanni Timoleone Raimondi, MEM

(Pro-Prefect Apostolic)

1868-1874 高神父 Giovanni Timoleone Raimondi, MEM

宗座代牧 Vicars Apostolic

1874-1894 高主教 Giovanni Timoleone Raimondi, MEM

1894-1904 和主教 Luigi Piazzoli, MEM

1905-1924 師主教 Dominico Pozzoni, MEM

1924-1926 德若翰神父(署理代牧)Giovanni M. Spada, MEM (Vicar Capitular)

1926-1946 恩理覺主教 Enrico Valtorta, PIME

教區主教 Diocesan Bishops

1946-1951 恩理覺主教 Enrico Valtorta, PIME

1951-1969 白英奇主教 Lorenzo Bianchi, PIME

1969-1973 徐誠斌主教(首位國籍主教)Francis Hsu Chen-Ping (First Chinese Bishop)

1973-1974 李宏基主教 Peter Lei Wang-Kei

1974-1975 林焯煒神父(署理主教)Gabriel Lam Cheuk-Wai (Vicar Capitular)

1975-2002 胡振中主教 John B. Wu Cheng-Chung

(1988年升為樞機) (Cardinal since 1988)

2002-2009 陳日君主教 Joseph Zen Ze-Kiun, SDB

(2006年升為樞機) (Cardinal since 2006)

2009 湯 漢主教 John Tong Hon

(2012年升為樞機) (Cardinal since 2012)

2017- 2019 楊鳴章主教 Michael Yeung Ming-Cheung