The Clergy

Apostolic Administrator-HIS EMINENCE CARDINAL JOHN TONG HON Bishop Emeritus

CARDINAL JOHN TONG HON Bishop Emeritus

Born in Hong Kong 31 July 1939; ordained priest 6 January 1966; appointed Vicar General of the Diocese 1992; episcopal ordination 9 December 1996; appointed Coadjutor Bishop of the Diocese 30 January 2008; installed as Bishop of Hong Kong 15 April 2009; created Cardinal 18 February 2012; retired 31 July 2017;Cardinal John TONG has been appointed Apostolic Administrator.

Bishop’s Office:

12/F,Catholic Diocese Centre,

16, Caine Road, Hong Kong.

Tel : (852) 2843-4683, 2524-1633, 2553-0141

Fax: (852) 2810-4619, 2521-8737, 2873-1545

E-mail: [email protected]

His Eminence CARDINAL JOSEPH ZEN ZE-KIUN, SDB

His Eminence

CARDINAL JOSEPH ZEN ZE-KIUN, SDB

Bishop Emeritus

Born in Shanghai 13 January 1932; ordained priest 11 February 1961; episcopal ordination 9 December 1996; installed as Bishop of Hong Kong 23 September 2002; created Cardinal 24 March 2006; retired 15 April 2009.

Address:

Salesian House of Studies,

18, Chai Wan Road, Shaukiwan, Hong Kong.

Tel : (852) 2522-8689

Fax: (852) 2525-4707

E-mail: [email protected]

Most Reverend JOSEPH HA CHI-SHING, OFM, Auxiliary Bishop of Hong Kong

Most Reverend

JOSEPH HA CHI-SHING, OFM

Auxiliary Bishop of Hong Kong

Titular Bishop of Simittu

Born in Hong Kong 4 March 1959; entered OFM 1984 ordained priest 9 September 1990; episcopal ordination 30 August 2014.

Bishop’s Office:

12/F,Catholic Diocese Centre,

16, Caine Road, Hong Kong.

Tel : (852)  2843-4679

Fax: (852) 2525-7626

E-mail: [email protected]

HONG KONG DIOCESAN CURIA

HONG KONG DIOCESAN CURIA

12/F & 13/F, Catholic Diocese Centre, 16 Caine Road, Hong Kong.

Tel: (852) 2843-4679, 2524-1633 Fax: (852)2529-3386

 

Auxiliary Bishop &

Vicar General: Most Rev. Joseph Ha, OFM (852)2843-4679

Fax: (852) 2525-7626

E-mail: [email protected]

Rev. Dominic Chan (852) 2843-4674

Fax: (852) 2840-1727

E-mail: [email protected]

Rev.Peter Choy (852) 28434679

Fax: (852)25257652

Email: [email protected]

Rev. Benedict Lam(852) 28434679

Fax: (852) 25257652

Email:[email protected]

 

DIOCESAN CHANCERY

DIOCESAN CHANCERY

Chancellor: Rev. Lawrence Lee (852) 2523-2487, 2843-4669, 3589-2441

Vice-Chancellor: Rev. Francis Tse (852) 2843-4669, 2530-1491

Fax: (852) 2521-8781

E-mail: [email protected]

Archivist: Rev. Louis Ha (852) 2810-4700

Fax: (852) 2810-4710

E-mail: [email protected]

(Archives Office Address: 1/F, Block C, Caritas House, 2-8 Caine Road, Hong Kong.)

DIOCESAN TRIBUNAL
DIOCESAN TRIBUNAL

Judicial Vicar: Rev. Francis Tse (852) 2843-4669, 2530-1491

Fax: (852) 2521-8781

DIOCESAN PROCURATION
DIOCESAN PROCURATION

Procurator: Rev. David Chan (13/F) (852) 3589-2446, 2522-1009

 

Fax: (852) 2868-4118

E-mail: [email protected]

EPISCOPAL DELEGATE
EPISCOPAL DELEGATE

Education: Sr. Cecilia Wong, FDCC (852) 2881-6163

Fax: (852) 2881-5960

E-mail: [email protected]

(Catholic Education Office Address: 2/F, Block C, Caritas House, 2-8 Caine Road, Hong Kong.)

BOARD OF DIOCESAN CONSULTORS
BOARD OF DIOCESAN CONSULTORS

Most Rev. Joseph Ha, OFM

Rev. Dominic Chan

Rev.Peter Choy

Rev.Benedict Lam

Rev. Lawrence Lee (Chancellor)

Rev. David Chan (Procurator)

Rev. Renzo Milanese,PIME

Rev. Joseph Ng

DIOCESAN PERSONNEL COMMISSION
DIOCESAN PERSONNEL COMMISSION

Most Rev. Joseph Ha, OFM

Rev. Dominic Chan

Rev.Peter Choy
Rev.Benedict Lam
Rev.Joseph Liu
Rev.Giorgio Pasini,PIME

COUNCIL OF PRIESTS
COUNCIL OF PRIESTS

Postal Address: c/o Bishop’s Office,

Catholic Diocese Centre, 12/F, 16, Caine Road, Hong Kong.

Ex Officio Members:

Most Rev. Joseph Ha, OFM,
Rev. Dominic Chan
Rev. Peter Choy
Rev. Benedict Lam
Rev. Lawrence Lee
Rev. David Chan
Appointed Members:

Rev. Dominique Mukonda Kananga, CICM
Rev. Joseph Ng
Rev. Joseph Yim

Elected Members:

i) From Deaneries

Rev. Gabriel Altamirano Ortega, MG
Rev. Martin Ip
Rev. Pierre Lam, MEP
Rev. Joseph Liu
Rev. Joseph Mak
Rev. Terrance Mascarenhas, SYD
Rev. Renzo Milanese, PIME
Rev. Moses Ngai

ii) From Religious Institutes and Societies of Apostolic Life
Rev. Hyacinth He, OP
Rev. Robert Ng, SJ
Rev. Patrick Taveirne, CICM

DIOCESAN PASTORAL COUNCIL

DIOCESAN PASTORAL COUNCIL

Postal Address: c/o Bishop’s Office,

Catholic Diocese Centre, 12/F, 16, Caine Road, Hong Kong.

Ex Officio Members:

Most Rev. Joseph Ha, OFM
Rev. Dominic Chan
Rev. Peter Choy
Rev. Benedict Lam
Rev. Dominique Mukonda Kananga, CICM (Chairperson, Diocesan Youth Commission)
Ms. Rosa Lai (President, Hong Kong Central Council of Catholic Laity)

Appointed Members:

Mr. Chong Chi-ming (Chairperson) Rev. Joseph Chan
Rev. Slawomir Kalisz, OMI
Rev. John Zhang, SVD
Rev. Deacon Louis Wong
Sr. Joanna Marie Cheung, SPC
Sr. Lucia Mak, FMM
Mr. Joseph Au
Ms. Joyce Chung
Mrs. Sabrina Fu
Mr. Norris Hung
Mr. Thomas Lam
Mr. Gordon Lau
Mr. Joseph Lau
Mr. Li Po-hung
Mr. Man Tat-yeung
Mr. John Siu
Ms. Janet Wong
Mr. Kevin Wong
Ms. Wong Wai-sau
Mr. Yim Chi-sing
Mr. Yip Pui-sang

HONG KONG DIOCESAN CLERGY

HONG KONG DIOCESAN CLERGY

The dioceses in which priests were originally incardinated are in brackets.

Ordination Arrival in H.K.

Rev. Deacon AU GAR WAI Andrew, Hong Kong 區嘉為執事 2013
Rev. BOEY TIEN LEUNG James, Singapore 梅天樑(梅杰)神父2010
Rev. CHAN CHI MING Dominic, Hong Kong 陳志明神父 1979
Rev. CHAN David, Hong Kong 陳國輝神父 1987
Rev. CHAN TAK HUNG Philip, Hong Kong 陳德雄神父 1988
Rev. CHAN WING ClllU Joseph, Hong Kong 陳永超神父 2001
Rev. Deacon CHAN YUK KEUNG, Simon, Hong Kong 陳玉強執事 2018
Rev. CHANG SANG LOY Anthony, Hong Kong 鄭生來神父 1970
Rev. CHAU KING FUN Edward, Hong Kong 周景勳神父 1980
Rev. Deacon CHEUNG KA WAI, Francis, Hong Kong 張家偉執事 2009
Rev. CHEUNG LOK TIN, Cyril, Hong Kong 張樂天神父 2015
Rev. CHOI SI AH Peter, Hong Kong 蔡詩亞神父 1980
Rev. CHOR YUK WA Christopher, Hong Kong 左旭華神父 2011
Rev. Deacon CHOW YU HONG Joseph, Hong Kong 周豫康執事 2004
Rev. CHOY WAI M心Peter, Hong Kong 蔡惠民神父 1986
Rev. Deacon CHU NIEN TSU Charles, Hong Kong 朱念祖執事 2015
Rev. ELSINGER Francis G., Hong Kong 區成賢神父 1961
Rev. FAN KAM TONG Joseph, Hong Kong 范錦棠神父 1978
Rev. FUNG CHE HO Joseph, Hong Kong 馮賜豪神父 1991

Rev. Deacon FUNG SZE CHUNG, Francis, Hong Kong 馮仕宗執事 2009
Rev. HA KE LOON Louis, Hong Kong 夏其龍神父 1970
Rev. HSUEH KWAN HO Edward, Hong Kong 薛君浩神父 2002
Rev. IP PO LAM Martin, Hong Kong 葉寶林神父 2007
Rev. IP TING KWOK Stephen, Hong Kong 葉定國神父 2004
Rev. Deacon IP WAI WING Julian, Hong Kong 葉偉榮執事 2013
Rev. KAM PO WAI Paul, Hong Kong 甘寶維神父 1998
Rev. KHONG KIN CHEUNG Edward, Hong Kong 康建璋神父 1969
Rev. Deacon KWAN CHUNG WAH Nestor, Hong Kong 關仲華執事 2012
Rev. KWAN KIT TONG John B., Hong Kong 關傑棠神父 1979
Rev. KWAN TSUN TONG Thomas, Hong Kong 關俊棠神父 1970

Rev. Deacon KWOK CHI KEUNG Alexander, Hong Kong 郭志強執事 2015
Rev. Deacon KWOK PING FAI Stephen, Hong Kong 郭炳輝執事 2010
Rev. KWOK WAI KI Jacob, Hong Kong 郭偉基神父 1996
Rev. LAM CHEUK WAI Gabriel, Hong Kong 林焯煒神父 1967
Rev. Deacon LAM CHI M心John, Hong Kong 林智民執事 2016

Rev. LAM CHI YUEN John B., (Swatow)林志遠神父 1948
Rev. LAM CHO MING Benedict,Hong Kong 林祖明神父 1983
Rev. Deacon LAM SAIR LING Faustus, Hong Kong 林社鈴執事 2012
Rev. LAM SHING M心Ephraim,Hong Kong 林勝文神父 2004
Rev. LAU FOO KUN David, Hong Kong 劉富根神父 1980
Rev. LAU TAK KWONG Francis, Hong Kong 劉德光神父 1973
Rev. Deacon LAU WAI MING Andy, Hong Kong 劉偉明執事 2018
Rev. LAW KWOK FAI Thomas, Hong Kong 羅國輝神父 1979
Rev. Deacon LEE HON KIT Victor, Hong Kong 李漢傑執事 2018
Rev. LEE KWOK HUNG Louis, Hong Kong 李國雄神父 1969
Rev. LEE LEN Lawrence, Hong Kong 李亮神父 1975

Rev. Deacon LEUNG SHING KWOK,Peter,Hong Kong 梁成珏執事 1972
Rev. LEUNG TAT CHOY Peter, Hong Kong 梁達材神父 1972
Rev. LI CHI YUEN Simon, Hong Kong 李志源神父 1988
Rev. Deacon LI FOOK SUNG William, Hong Kong 李福生執事 2010
Rev. LI YU MING Francis,(Yu Tsi) 李毓明神父 1957
Rev. LIU AH LUN Joseph, Hong Kong 廖雅倫神父 2008
Rev. LO KING IP, Ignatius, Hong Kong 羅敬業神父 2016
Rev. LO PAK WING Peter, Hong Kong 盧伯榮神父 2006
Rev. Deacon LO WOO LUI Peter, Hong Kong 盧和鐳執事 1997

Rev. LOK HUNG CHEONG Ferdinand, Hong Kong 駱鏗祥神父 1971
Rev. LUI CHI MAN Dominic, Hong Kong 呂志文神父 2007
Rev. LUI PO Thomas, Hong Kong 呂 賨神父 1971
Rev. MAK KING ffiJNG Joseph, Hong Kong 麥景鴻神父 1984
Rev. MAK YING KIN Aloysius, Hong Kong 麥英健神父 2012
Rev. MONG IH REN Ambrose, Hong Kong 孟一仁神父 2008
Rev. NG KWOK PO Henry, Hong Kong 伍國寶神父 1981
Rev. NG SHU SHING Joseph, Hong Kong 吳書成神父 2004

Rev. Deacon NG WING HUNG Edwin, Hong Kong 伍永鴻執事 2006
Rev. NGAI TAK MAN Moses,Hong Kong 倪德文神父 1991
Rev. NGUYEN KIM SON Paul, Hong Kong 阮金山神父 2016
Rev. Francis Deacon Xavier, NGUYEN Hong VAN Kong TRUYEN,阮文傳執事 2009
Rev. Deacon SIN YIU FAT Anthony, Hong Kong 單耀發執事 2015
Rev. Deacon SIU WAI LEUNG Paul, Hong Kong 邵偉亮執事 2012
Rev. SUN ING FENG Patrick, Hong Kong 孫英峯神父 1984
Rev. TAM KAM WING Francis, Hong Kong 譚錦榮神父 1994

Rev. Deacon TAM WING KEUNG Simon, Hong Kong 譚詠強執事 2016
Rev. TAM WING MING Paul, Hong Kong 譚永明神父 2008

Rev. Deacon TANG BUN Bernard, Hong Kong 鄧斌執事 2010
Rev. TSANG HING MUN John Baptist, Hong Kong 曾慶文神父 1963
Rev. TSANG WAI HUNG John, Hong Kong 曾偉雄神父 1979
Rev. TSE KIN SHING Francis, Hong Kong 謝堅成神父 1990
Rev. Deacon TSE MING FAI Francis, Hong Kong 謝明輝執事 2004
Rev. TSOI MING TUNG Peter, Hong Kong 蔡明通神父 1964
Rev. TSUI KAM YIU Luke, Hong Kong 徐錦堯神父 1971
Rev. U SHEUNG SHAT John Bosco, Hong Kong 余尚實神父 1965
Rev. WAN KWOK KWONG Timothy, Hong Kong 温國光神父 2014
Rev. WAN NGA PAK James, Hong Kong 尹雅白神父 1964
Rev. WAN YEE TSENG Paul, (Kwangtung) 温以政神父 1960
Rev. WEI SI SIN Thomas, (Shenyang) 魏希信神父 1959 1972
Rev. Deacon WONG CHIN TO Louis, Hong Kong 王展滔執事 2013
Rev. Deacon WONG KING SING Peter,Hong Kong 黃景聲執事 2015
ev. WONG KWAN YAU Francis Xavier, Hong Kong 黃君右神父 2017
Rev. Deacon WONG SHJNG YEE John Bosco, Hong Kong 黃承義執事 2010
Rev. WOO WAN SHUN Vincent, Hong Kong 胡允傳神父 2017
Rev. YAN HO FUNG Timothy, Hong Kong 殷灝峰神父 2020
Rev. Deacon YEOW YU HONG Paul, Hong Kong 姚友鴻執事 2001
Rev. YEUNG KING TSUNG John, (Kweilin) 楊慶松神父 1957 1949
Rev. YIM TAK LUNG Joseph, Hong Kong 閶德龍神父 1979
Rev. YIP HING WAH William, Hong Kong 葉慶華神父 1992
Rev. YIU SffiJN KIT Lawrence, Hong Kong 姚崇傑神父 1965
Rev. YU FOOK MIN Edward, Hong Kong 余福綿神父 1968
Rev. Deacon YUNG WAI CHUNG Joseph, Hong Kong 容偉松執事 2002

OBITUARY

OBITUARY

The following diocesan clerics have died since the establishment of the Catholic Mission in Hong Kong in 1841.

Date of death

1. Joseph Chung    鍾 神 父 3- 9-1851

2. Matthew Lien    連 神 父 29-10-1854

3. Anthony Tam    譚 神 父 30-11-1875

4. Stephen Chu    朱 神 父 12- 9-1882

5. James Leong    梁 神 父 28- 7-1883

6. ✝ Timoleone Raimondi, Vicar Apostolic    高 主 教 27- 9-1894

7. Mark Leong    梁 神 父 29-10-1904

8. ✝ Luigi Piazzoli, Vicar Apostolic    和 主 教 26-12-1904

9. Matthew Fu    符 神 父 30-11-1909

10. Joseph Chan    陳 神 父 27- 7-1912

11. Joachim Leong    梁敬之神父 21- 3-1914

12. Andrew Leong    梁子馨神父 15- 5-1920

13. Francis Cheong    張仰雲神父 30-12-1922

14. Anton Liu    廖藻雲神父 3- 3-1923

15. ✝ Dominico Pozzoni, Vicar Apostolic    師多敏主教 20- 2-1924

16. Thaddeus Pun    潘禮庭神父 17- 9-1925

17. Simon Chan    陳國榮神父 10- 9-1937

18. Paul Lu    盧鏡如神父 22-11-1938

19. Peter Lam    林蔭棠神父 17- 6-1939

20. James Wong Shing Foon    王承寬神父 27- 9-1941

21. Francis Chan    陳蘭芬神父 25-10-1941

22. Renatus Kwok    郭景芸神父 15- 8-1942

23. Francis Wong    黃子謙神父 15-11-1942

24. Joseph Yeung    楊倬華神父 27-12-1945

25. John Situ    司徒廷昭神父 9- 8-1947

26. ✝ Enrico Valtorta, Bishop    恩理覺主教 3- 9-1951

27. Peter Ngai    魏蘊輝神父 7- 9-1953

28. John B. Cheng    程野聲神父 7- 9-1953

29. Anthony Ma    馬俊賢神父 14-10-1957

30. James Wong Yu Chi    黃耀賜神父 7-12-1958

31. Felix J. Shek, VG    石抱璞副主教 31-12-1962

32. Anthony Wong Chi Shing    黃志聖神父 7- 4-1965

33. Peter Chan    陳學強神父 27- 2-1967

34. Beneficus Chan    陳鴻恩神父 19- 7-1967

35. Luke Fung    馮德堯神父 27- 1-1970

36. Philip Lo    盧履中神父 6- 5-1970

37. John B. Wong    黃景賢神父 3- 1-1971

38. John Wong    王輔臣神父 2- 8-1971

39. James Chang    張雅各神父 7- 4-1972

40. ✝ Francis C.P. Hsu, Bishop    徐誠斌主教 23- 5-1973

41. ✝ Peter W.K. Lei, Bishop    李宏基主教 23- 7-1974

42. Charles H. Vath    華德中蒙席 18- 8-1974

43. Joachim Chan    陳丹書神父 14-10-1975

44. Peter Chow Wai Tak    周懷德神父 10-10-1978

45. Stephen Liang    梁次庭神父 30- 8-1979

46. Joseph Lui    呂 鏞神父 1-10-1979

47. Leo Chan    陳伯良蒙席 7- 7-1980

48. John Chan    陳漁舫神父 8- 2-1981

49. Ambrose Ly    李盎博神父 5- 8-1981

50. ✝ Lorenzo Bianchi, Bishop    白英奇主教 13- 2-1983

51. Paul Tsang    曾子光神父 9- 5-1984

52. Paul Lau    劉榮耀神父 13- 9-1986

53. Thomas U    余榮洪(遠之)神父 15- 2-1987

54. John Tse    謝鳴之神父 8- 5-1987

55. Stephen Lam    林 甦神父 31-12-1987

56. Anthony Chow    周導民神父 23- 6-1988

57. Benedict Chao    趙玄靜神父 12- 4-1989

58. John Liu    廖錫光神父 10- 1-1990

59. Crescent Ho    侯夢賢神父 6- 6-1991

60. Anthony Tsang    曾慶霖神父 12- 8-1991

61. John Lee    李若安神父 5-11-1992

62. Francis Wong    黃德祥神父 12- 2-1993

63. James Lea    李各伯神父 13- 7-1993

64. Augustine Leung    梁祐忠神父 6- 6-1994

65. Stephen Chan    陳達明神父 14-8-1998

66. Joseph Mak    麥耀初神父 27-4-2000

67. Joseph Lau    劉利賢神父 13-6-2001

68. Thomas Lau    劉文修神父 23-6-2001

69. John B. Chao    趙文銘神父 21-10-2001

70. ✝ John B. Wu Cheng-Chung, Cardinal    胡振中樞機 23-9-2002

71. Peter Cham Man Wa    覃文華神父 16-8-2004

72. Nicholas Hou Yick    侯 益神父 28-11-2004

73. Joseph Ly Jo Sce    李若石神父 16-02-2005

74. John Wong Yung Muk    黃勇牧神父 7-10-2005

75. Francis Wong Kwok Shum, Deacon    汪國琛執事 29-9-2008

76. John Lo Tsz Wing    盧子榮神父 21-8-2010

77. Joseph Man Yiu Lung    文耀龍神父 4-6-2012

78. Vincent Lau Wang Sun    劉蘊遜神父 29-11-2013

79. John Lim Chung    林 冲神父 12-8-2014

80. Joseph Sung Wan Lung, Deacon    宋雲龍執事 26-8-2014

81. Stephen Tam Kwan    譚 坤神父 8-12-2015

82. Karl Tsang Fan Hing, Deacon    曾繁興執事 21-4-2016

83. Gabriel Liu Yu Ting    劉玉亭神父 17-11-2016

84.✝ Bishop of Hong Kong , Micheal Yeung Ming Cheung 楊鳴章主教 3-1-2019