• By: davc
  • Categories:

CHANCERY NOTICE


I. APPOINTMENTS AND TRANSFERS

Cardinal John TONG has approved the following appointments and transfers—

  • i. Effective 15 November 2020

Rev. Jojo Peter ANCHERIL, CMF, Assistant Parish Priest in Epiphany Parish, Lantau Island South, Mui Wo and Peng Chau, Hong Kong.

  • ii. Effective 19 November 2020

Rev. Patrick SUN Ing-feng, Parochial Administrator of Rosary Parish, during the vacation (19 November 2020 to 19 February 2021) of Rev. Mario E. GUTIÉRREZ CARREJO, MG.

  • iii. Effective 2 December 2020

Rev. Ireneusz Jecek DAMPC, OMI, Assistant Parish Priest in St. Alfred’s Parish, Shatin, New Territories.

Rev. Mark Anthony Cedeno SERNA, OMI, Assistant Parish Priest in the above-mentioned St. Alfred’s Parish.

  • iv. Effective 1 January 2021

Rev. Paul Vladimyr EUSTACHE, OMI, Assistant Parish Priest in St. Mary’s Parish, Hunghom, Kowloon.

Rev. Petrus SANTOSO, SCJ, ceases to be Assistant Parish Priest in St. Jerome’s Parish, Tin Shui Wai, New Territories, and is to be appointed Assistant Parish Priest in St. Thomas the Apostle Parish, Tsing Yi, New Territories.

Rev. Joachim LI YongXin, SVD, Assistant Parish Priest in the above-mentioned St. Jerome’s Parish.

Rev. Paul SHEN Xiaolong, OMI, ceases to be Assistant Parish Priest in St. Alfred’s Parish, Shatin, New Territories, and is to be appointed Assistant Parish Priest in Notre Dame Parish, Ma Tau Wai, Kowloon.

Rev. Ronnie Yap GICALAO, OMI, Assistant Parish Priest in the above-mentioned St. Alfred’s Parish.

Rev. Phongphan WONGARSA, PIME, Assistant Parish Priest in St. Joseph’s Parish, Fanling, New Territories.

II. DIOCESAN ORGANIZING COMMITTEE FOR THE MISSION SUNDAY CELEBRATION (2021)

Cardinal John TONG has appointed the following as Committee members for the period from 25 October 2020 to 30 November 2021:

Rev. Benedict LAM, Convener

Rev. Christopher CHOR

Rev. Pietro Paolo DOSSI, PIME

Rev. Fructuoso LÓPEZ MARTIN, MG

Rev. Deacon Victor LEE

Ms. Victoria AU

Ms. CHIU Ka Wai

Ms. Susanne HO

Mr. Francis LUI

Ms. Holly MOK Ching-yee

Ms. Emily OR

Ms. Zita TSANG Wing-han

Mr. Peterson WONG

Mr. Simon YAM

Ms. Amy YU

III. LENTEN CAMPAIGN ORGANIZING COMMITTEE

        

Cardinal John TONG has appointed/reappointed the following to be Committee members for a two-year term, effective 1 December 2020:

Rev. Deacon Peter WONG King-sing, Chairperson

Rev. James BOEY

Rev. Simon LI Chi-yuen

Mr. AU YEUNG Yuk-ming

Mr. Bernard CHAN

Mr. Jeff CHAN

Ms. CHEUNG Man-yee

Mr. John HUI Hon-yin

Mr. KO Chun-wa

Mr. KWOK Tat-wah

Mr. Francis LAU Kiu-kai

Miss Kat LEUNG Sze-ming

Ms. Annie YAN

Mr. Matthias YEUNG Chi-kwong

 

 Given at the Chancery Office,

9 November 2020.

                                                                                                   Rev. Lawrence LEE

                                                                                                          Chancellor

  • By: davc
  • By: davc